Olej z palmy Buriti – mało znany, bardzo wartościowy

Oleje roślinne podbijają rynek nie tylko kulinarny, ponieważ od miesięcy królują również w kosmetyce. Lubimy je stosować, ponieważ są bezpieczne, naturalne i bardzo odżywcze. Na nasze szczęście (lub nieszczęście, bo im większy wybór tym większy problem) olejów roślinnych jest naprawdę wiele. Dziś przedstawiamy jeden z olejów palmowych – olej buriti z palmy winnej. Mało znany, ale bardzo wartościowy? Przekonajmy się.

olej-palmowy.jpgSkąd pochodzi?

Jak wspomniano wyżej, olej buriti pozyskuje się w procesie wytłaczania na zimno z palmy winnej (Mauritia flexuosa) uprawianej na dziko w Brazylii. Palma Buriti rośnie w rejonie Amazonii. Do produkcji oleju wykorzystuje się owoce, które przypominają pokryte łuskami jaja o kasztanowym kolorze. Olej wytłacza się z żółtego miąższu orzechów. Z 200 kg owoców można wyprodukować średnio 5-6 litrów oleju.

Jaką ma formułę?

Olejek z palmy winnej ma płynną formę i mocno intensywny krwawo czerwony kolor rubinu (w niektórych przypadkach może mieć delikatniejszą barwę). Jest dość krystalicznym olejkiem o charakterystycznym zapachu. W produkcji kosmetyków olejek buriti stosuje się od niedawna, choć już rdzeni mieszkańcy Amazonii znali jego pozytywne działanie.

Jakie ma właściwości?

Działanie kosmetyczne oleju buriti to zasługa bogatego składu. Olej z palmy winnej to bardzo skuteczny przeciwutleniacz, który wspiera odnowę komórek i zmniejsza wysuszanie skóry, za sprawą bogactwa β-karotenu. Olej buriti to również źródło prowitaminy A oraz tokoferolu (witamina E), które sprawiają, że:

– skóra staje się dogłębnie nawilżona,
– organizm zostaje poddany silnej detoksykacji,
– reakcje alergiczne zostają zahamowane,
– podrażnienia są złagodzone,
– koloryt skóry zostaje wyrównany,
– przedwczesne oznaki starzenia znikają,
– procesy starzenia komórek zostają zahamowane,
– wydzielanie sebum jest uregulowane,
– skóra jest chroniona przez promieniami UV.

Jak można go stosować?

Olejek z palmy winnej stosuje się głównie w kosmetykach o działaniu antystarzeniowym – do przesuszonej skóry oraz do zniszczonych włosów. Można go nakładać bezpośrednio na ciało i włosy, ale olej buriti to przede wszystkim świetna baza dla własnych kompozycji kosmetycznych: emulsji, kremów, serum lub balsamów.