Czy olej z palmy winnej nadaje się do pielęgnacji włosów?

Olejowanie włosów to dobrze znana i lubiana metoda. Nie wszyscy ją stosują, ale na pewno wszyscy o niej słyszeli. Zazwyczaj jednak opisuje się ją wymieniając dość znane oleje kosmetyczne, czasami spożywcze. Przedstawiamy egzotyczny olej, o którym rzadko wspomina się w temacie olejowania, a który nadaje się do tego idealnie – olej buriti z owoców palmy winnej.

olejek z palmy winnejJakie pozytywne właściwości dla włosów ma olej buriti?

1. Reguluje wydzielanie sebum, a więc zapobiega przetłuszczaniu się włosów.
2. Ma działanie odmładzające – wspomaga produkcję kolagenu i uelastycznia włosy.
3. Ochrania przed szkodliwym czynnikami: promieniami UV, wiatrem, zanieczyszczeniami.
4. Dogłębnie odżywia włosy zapewniając im zdrowie, witalność i blask.
5. Łagodzi podrażnienia skóry głowy i działa przeciwzapalnie.
6. Wzmacnia cebulki, dodaje blasku i widocznie wygładza włosy.
7. Utrwala efekt farbowania wzmacniając i odżywiając kolor.

Dlaczego olej z palmy winnej działa pozytywnie na włosy?

Włosy lubią się z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega, których w oleju buriti jest wiele: 75% kwasu oleinowego, 16% kwasy palmitynowego i niewielki procent kwasów lonolowego i linolowego. Działanie odmładzające oleju z palmy winnej to natomiast zasługa bardzo wysokiego stężenia beta-karotenu, którego w tym oleju jest przeszło pięć razy więcej niż w marchwi. Oprócz beta-karotenu olej buriti to także bogactwo innych karotenoidów. W składzie tego produktu pochodzenia roślinnego znajdziemy również wiele prowitamin (m.in. A, C, E) oraz przeciwutleniaczy, które nadają włosom zdrowego, lśniącego wyglądu.

Czy olejowanie włosów olejem z palmy winnej to dobry pomysł?

Olej z palmy winnej to krystalicznie rubinowy olejek o płynnej konsystencji. Rzadko spotyka się tak krwisto czerwony olej roślinny, dlatego trzeba uważać z jego aplikacją na włosy, ponieważ może być bardziej widoczny od neutralnych, żółtawych olejów innego typu. Szczególnie blondynki powinny zachować ostrożność, bo czerwień oleju może odbarwiać jasne pasma i pozostawiać rude refleksy. Najlepiej przed rozpoczęciem olejowania całych włosów olejem z palmy winnej przetestować, jak się sprawdzi na samych końcach. W razie obawy o odbarwienia można olej buriti stosować jako dodatek do gotowego kosmetyku np. odżywki do włosów.

Olej z palmy winnej z powodzeniem można stosować do olejowania włosów na sucho lub na mokro. Produkt nadaje się też do stosowania na ciepło, czyli po uprzednim podgrzaniu. Nie obciąża, nie przetłuszcza, nie podrażnia i nie przesusza.